Виховна робота
ЗАНЯТТЯ № 1. ЗНАЙОМСТВО ІЗ
ЛІСОВОЮ ШКОЛОЮ
Мета: формування уявлення про школу
через створення паралельної казкової навчально-пізнавальної реальності в уяві
старших дошкільників (молодших школярів).
Матеріали: кольорові олівці, папір формату
А5.
Хід заняття
І
етап – когнітивний.
- Пропоную, діти, послухати історію, яка трапилась
в одній із шкіл
М.Панфілова. Створення Лісової школи
Жив-був
Їжачок. Він був маленький, кругленький, сірого кольору, з гостреньким носиком і
чорними очками-гудзичками. На спині у Їжачка були справжнісінькі колючки. Але
він був дуже добрим і ласкавим, тому ніколи нікого не ображав.
А
жив наш Їжачок у школі. Так, у самій звичайнісінькій школі, де було багато
дітей, яких навчали мудрі вчителі. Як він сюди потрапив, Їжачок і не сам знав:
можливо, його якийсь школяр приніс для «живого кутка» ще крихітним, а, може,
він і сам колись випадково туди забрів. Скільки Їжачок себе пам'ятав – він
завжди чув шкільні дзвінки, відчував теплі руки дітей, отримував від них смачні
пригощання.
Дуже
подобалося Їжачку, як проходили в школі уроки. Разом з дітьми Їжачок вчився
писати, рахувати, малювати, знайомився із природою рідного краю. Звичайно, це
було непомітно для людей. «Ну, бігає собі Їжачок, радіє життю», - думали вони.
А Їжачок мріяв... І мріяв він про те, що, коли виросте, стане справжнім
учителем і зможе навчити своїх лісових друзів усьому, що уміє і чому навчився
сам у людей в школі.
І
ось, коли наш Їжачок став дорослим, прийшла пора здійснитися його мрії. Лісові
жителі побудували справжню школу, де відтепер могли навчатися усі маленька
мешканці лісу: зайченята, лисенята, вовченята, ведмежата та інші звірів.
Їжак-учитель
ретельно готував клас до прийому першокласників. У світлій кімнаті стояли
спеціальні парти та стільчики. На стіні висіла дошка, на якій можна писати
крейдою. Їжак приніс підручники-книжки з картинками, які допоможуть звірятам
навчитися писати і рахувати.
Прилетіла
Сорока – вона принесла в Лісову школу блискучий гучний дзвоник.
–
Навіщо ти принесла в школу якусь іграшку? – поцікавився у Сороки Кріт, який
слідкував за порядком у Лісовій школі. – Адже в школу діти не гратися, а
вчитися прийдуть!
На
що Сорока поважно відповіла:
–
Мене сам Їжак попросив. Я відповідатиму за дзвінки.
–
А навіщо нам дзвонити? Школа – це ж не пожежна машина! – здивувався Кріт.
–
Ех, ти, такий великий, а нічого про школу не знаєш! – заторохкотіла Сорока. –
Якщо дзвенить дзвінок – це означає, що починається урок. А якщо під час уроку
дзвенить дзвінок, то це означає, що пора
відпочити!
–
Почекай, Сороко – попрохав Кріт, – поясни мені ще раз: коли звірята почують
дзвінок, то вони побіжать на урок?
–
Так-так, тільки вони не бігтимуть, а підійдуть до своїх парт, в очікуванні
вчителя, - відповіла Сорока.
–
Вірно! – додав Їжак. – Саме так чинять справжні школярі.
–
Але наші звірята можуть не знати, як потрібно поводитися справжнім школярам? –
захвилювався Кріт.
–
Ось прийдуть до школи і про все дізнаються! – знов заторохкотіла Сорока.
–
Так, – погодився Їжак, – дізнаються, як стати школярем, як правильно писати,
рахувати і ще багато чого іншого.
Їжак,
Кріт і Сорока притихли, замислилися, кожен про щось своє. І у Лісовій школі
було тихо-тихо. В очікуванні першокласників дерева на шкільному дворі
причепурилися і зашелестіли жовто-червоним листям. Здавалося, що вони про щось
шепочуться:
–
Пора, пора! – наказував клен. – В школу, в школу! – у слід йому шепотіла
берізка.
ІІ
етап – рефлексивний.
Обговорення казки на рівні обміну вражень:
-
Чи сподобалась історія?
-
Що саме сподобалось?
-
Чому?
ІІІ етап – візуалізаційний.
-
Чи хотіли б вони побачити цю Лісову школу?
-
Пропоную відправитися у незвичайну
подорож у саме серце чарівного лісу – його чарівну галявину, де й знаходиться
Лісова школа. Вмостіться зручніше за своїми партами,
заплющіть очки і уявіть, як за помахом чарівної палички ми опинилися на
галявині у самому серці чарівного лісу. Прислухайтесь, як шумить листячко над
головою… відчуйте подих свіжого вітерця на своїх щічках… На повні груди
вдихніть аромати лісу... На цій галявині знаходиться Школа. Та не звичайна, а
справжнісінька Лісова школа – Школа тварин. Подивіться навколо: які тварини
навчаються в цій Школі?.. Чим займаються учні?.. Хто і чому навчає тут учнів?..
Чи подобається Вам в цій школі?.. Ви можете ще деякий час побути у цій «Школі тварин»,
познайомитися та потоваришувати з її учнями, а коли будете готові повернутися
назад – розплющуйте свої очки.
ІV
етап – художньо-творчий.
-
Діти, щойно ми з Вами побували у Лісовій школі. Чи сподобалась Вам наша
подорож?.. А як Ви гадаєте, в своїй уяві ми всі побачили однакову Лісову школу
чи різні?.. Так, діти, кожен з нас уявив свою Школу, тож уявлення у нас всіх
різні. І якщо я зараз попрошу намалювати вас те, що ви уявили, малюнки наші
будуть однакові чи різні?... Так, зовсім різні, тому чи варто підглядати один
до одного у листочки під час малювання?.. І ще одне запитання: чи можуть бути у
нас «правильні» і «неправильні» малюнки?.. Звичайно, ні. Ви можете сміливо
малювати все те, що намалювала вам фантазія.
По
закінченні роботи необхідно попросити дітей уважно поглянути на свої малюнки і
знайдіть ту тварину, якою б вони хотіли бути, якщо б навчалися у Лісовій школі
тварин, і поруч з нею намалювати знак «х» (або літеру «я»).
V
етап – заключно-рефлексивний.
-
Поділитися
враженнями від подорожі до Лісової школи (чи цікаво було, що сподобалось, а що
ні, і чому).
-
Покажіть свої малюнки (за потреби – можна
попросити дитину прокоментувати ті чи інші елементи малюнку).
-
Ми ще не раз будемо
подорожувати до Лісової
школи, де на Вас з нетерпінням чекатимуть її учні.
ЗАНЯТТЯ
№2
СМІШНІ СТРАХИ
Мета: згуртування учнівського
колективу, створення комфортного середовища для учнів, формування позитивного
ставлення до школи.
Матеріали:
Хід
заняття
І етап - когнітивний
1 . Вправа «Привітання».
-
Коли я скажу «Добрий день!» і назву когось із вас, то той
учень помахає мені рукою –значить ви почули мене і відповіли на привітання.
2 . Вправа «Подай сигнал»
- Діти
, давайте пригадаємо з Вами , про що ми говорили минулий раз. Відповідайте так - тупаючи ногою, ні – сидіть
мовчки.
- Ми говорили про слона?
- Ми говорили про бегемота?
- Ми говорили про їжака ?
- Ми говорили про скакалку?
- Ми говорили про телефон?
- Ми говорили про дзвоник ?
- Ми говорили про школу?
- Ми говорили про вчителя?
3
. Читання казки «Смішні страхи» .
Настало перше вересня. Кожному учневі ця дата
зрозуміла і ясна - йдемо дружно до школи! А для першокласників - це особливий день
: день знайомства зі школою, з учителем, з класом.
Сонечко
посміхалося нашим першокласникам, теплий вітерець підганяв їх в дорозі.
Акуратні, красиві, з справжніми портфелями і з яскравим букетом квітів
наближалися вони до Лісової школи .
Близько
школи їх зустрічав вчитель Їжак. Він уважно розглядав кожного учня і добродушно
посміхався. Букет йому дуже сподобався, Їжак оцінив старання хлопців. «Дякую! -
Вимовив вчитель, і його очі засвітилися веселими вогниками.
Сорока
шумно вітала учнів дзвінком, дзвін від
якого розлетівся по всьому лісу.
-
Прошу всіх пройти в клас і вибрати парту, де вам буде зручно вчитися! -
Урочисто вимовив Їжак.
Першокласники
обережно пройшли за вчителем, але,
побачивши світлий клас, озирнулися і сміливо знайшли собі відповідне місце.
-
На першому уроці сьогодні ми будемо знайомитися , - спокійно сказав Їжак - Ви розкажете, як вас звуть, чим любите
займатися.
Кожен
з учнів розповів про свої улюблені ігри, мультики, книги і навіть про улюблені
солодощі. Тільки Зайченя нічого не розповіло. Воно стиснулося в грудочку і сховалося за парту так, що одні
тремтячі вушка
виглядали.
Їжак не відразу звернувся до нього, почекав, поки всі учні висловляться .
-
А як тебе звати? І чим ти любиш займатися? - Прозвучало над заячим вушком.
-
Я? Не-не - не знаю! - Тремтячим голосом
прошепотіло Зайченя.
-
Хто тебе так налякав? - Занепокоївся учитель.
-
Бра - братик ... - відповіло Зайченя. - Він сказав , що в школі мене провчать
як слід, та ще каратимуть палицями і хворостинкою.
Всі
першокласники розсміялися.
-
А що ще розповідав твій братик про школу? - Продовжував питати Їжак.
-
Він казав ... - вже сміливіше виголосив Зайчик, - що у вас дуже гострі голки і
що неслухняних учнів ви боляче ними колете.
Їжак,
всі учні і навіть саме Зайченя дружно сміялися.
-
Так, твій братик - фантазер! - З посмішкою відповів учитель. - Напевно, йому не
хотілося відпускати тебе в школу, тому що ні з ким буде грати. Ось він і
придумав ці страшилки.
-
Напевно ... - уже спокійно відповідало Зайченя,
- ще він образився на мене за те, що я навчився краще його стрибати і бігати.
-
А ти любиш бігати і стрибати? - Уточнив учитель.
-
Дуже! - Радісно відповідало Зайченя.
-
Дуже добре! Значить, ти будеш на фізкультурі кращим учнем ! А на перерві допоможеш
організовувати ігри для відпочинку.
Після
цих слів учителя продзвенів дзвінок з уроку, і Їжак запросив хлопців у коридор,
відпочити.
Першокласники
з посмішкою виходили з класу, а Зайченя впевнено крокував попереду всіх.
ІІ
етап - рефлексивний
-
Хто був учителем у Лісовій школі?
- Хто дзвонив у дзвоник у Лісовій школі?
- Як
звірята йшли перший день до школи?
-
Пригадайте Ваш перший день у школі?
ІІІ
етап – візуалізаційний
1. Візуалізація
-
Давайте вмостимося зручніше за своїми партами, заплющимо
очі і уявимо, як за помахом чарівної палички ми опинилися на галявині у самому
серці чарівного лісу, там де знаходиться справжнісінька Лісова школа.
Уявіть, якою тваринкою ви б були в цій
Школі?.. Чим займалися?
-
Ви можете ще деякий час побути у цій «Школі тварин», а
коли будете готові повернутися назад – розплющуйте свої очки.
2. Психогімнастика. Вправа
«Дзеркало»
ІV
етап – художньо-творчий
Створення напів об’ємної маски свого персонажа з Лісової школи.
V етап – заключно-рефлексивний
Вправа
«Мені сьогодні …»
Безпека вдома. Рольова
гра «Викликаємо служби 101, 102, 103, 104»
Мета: ознайомлювати учнів із небезпеками, які можуть підстерігати їх
вдома за відсутності дорослих; вчити аналізувати ситуації, що можуть стати
загрозою безпечного життя у домашніх умовах; розвивати вміння зосереджуватися,
збиратися з думками, не панікувати; виховувати пильність, обережність,
розсудливість в будь-якій ситуації.
Обладнання: презентація, малюнки із ситуаціями, два телефони, зображення машин
екстрених служб.
Хід заняття
І. Організація класу до заняття
Усміхніться всім навколо:
небу, сонцю, квітам, людям,
і тоді обов'язково
день у вас веселим буде!
ІІ. Повідомлення теми і завдань заняття
Щороку ви стаєте дорослішими,
більш самостійними. І досить часто батьки залишатимуть вас удома самих. Бувають
випадки, коли, навіть перебуваючи вдома, можна ненароком завдати шкоди собі чи
іншим людям. Щоб цього не трапилося, сьогодні на занятті ми ознайомимося з
правилами безпечної поведінки вдома, навчимося знаходити вихід із небезпечної
ситуації.
IІІ. Первинне сприйняття й
усвідомлення нового матеріалу
Дім- це місце, де ти
почуваєшся спокійно і впевнено.
Дім – це найрідніші люди,
які люблять і дбають про тебе.
Сучасний дім оснащений всім
необхідним для комфортного життя. Це і електрика, і вода, і опалення, і газ. В наших
будинках досить багато різних пристроїв,
якими ми постійно користуємося. Назвіть їх. Хто за ними стежить?
Але іноді ти вдома один. Що потрібно знати? (Відповіді дітей)
ІV. Практична робота
У нашому житті бувають
різноманітні незвичайні ситуації, неприємні і навіть страшні. Не треба боятися,
розгублюватися, не слід панікувати.
- До кого треба звергатися? (До батьків, сусідів і рятівників.)
- Які рятівні служби є в нашому
місті?
Рольова гра «Викликаємо служби 101, 102, 103,104»
В аварійних ситуаціях
викликай аварійні служби.
На дошці:
пожежна охорона — 101,
міліція — 102,
швидка допомога - 103,
служба газу - 104.
- Як до них звернутися по
допомогу? (Відповіді дітей.)
- Чи можна набирати ці номери без
потреби? Чому?
Робота у групах
(Кожна група отримує малюнки із
зображенням різних надзвичайних ситуацій: пожежа, затоплення, витік газу,
поранення, дзвінок у двері незнайомої людини тощо.)
Учитель. Складіть і розіграйте сюжет, героями якого є «потерпілий» та
«оператор». Говорити потрібно чітко, коротко, ясно, без зайвих розповідей.
Давайте складемо план повідомлення телефоном:
● Набери номер.
● Повідом причину дзвінка.
● Чітко назви адресу (вулицю,
дім, квартиру, під'їзд, поверх).
● Чітко повідом своє прізвище та
ім'я.
● Повідом, хто є в приміщенні.
Підсумок групової роботи
- Для чого вам це потрібно знати
і вміти?
VI. Підсумок заняття
- Що важливого ви зрозуміли на
уроці?
- Які основні правила безпечної
поведінки ви запам'ятали?
- Кому ви про них розкажете?
- Чи можна залишити вас самих
удома?
- Що вам допомогло це зрозуміти?
Тема:
Вогонь – друг, вогонь – ворог!
Мета: поглибити і закріпити дитячі уявлення про
користь і шкоду від вогню, розвивати в дітей розуміння того, що гра з сірниками
призводить до біди, формувати навички правильного, бережного користування вогнем
та активних усвідомлених дій під час виникнення пожежі, ознайомити з нелегкою,
героїчною працею пожежників.
Обладнання: прислів’я «Вогонь – біда, і вода – біда, а
без вогню і без води ще більше біди», «Вогонь з водою в одній хаті не живуть»,
«Криком вогню не загасиш», іграшкові машини, малюнки, мультфільм, презентація.
Хід
заняття
Вчитель. Сьогодні ми поговоримо про вогонь, який для
кожного з нас може бути і другом і ворогом. Частіше він є добрим і турботливим
другом, який дарує людям тепло і світло.
Вогонь може приносити радість, втіху, задоволення, а
може стати небезпечним, злим. Скільки збитків і втрат завдають людям пожежі,
які нерідко виникають через легковажність, недбалість дорослих та через дитячі
пустощі з вогнем, порушення правил пожежної безпеки. Пожежники стверджують, що
найбільше пожеж, що виникають, спричиняють діти дошкільного віку або
неповнолітні.
У наш час щороку у світі стається близько 5 мільйонів
пожеж. Щогодини у вогні гине 1 людина, 2-3 особи одержують травми і опіки,
кожен третій загиблий – дитина.
В Україні пожежі також приносять багато біди. Щодня в
Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. А за рік ці
цифри набагато збільшуються. В кожній області кількість пожеж на добу сягає від
15 до 20. Кожні 2-3 дні у містах і селах від пожеж гинуть люди.
Чи можна зарадити такому стану? Так, можна і потрібно.
Кожен учень повинен знати правила пожежної безпеки і виробляти в собі звичку
суворого їх виконання, а в разі виникнення пожежі – приймати рішення щодо її усунення.
Отже, вогонь може приносити користь, а може завдавати болю.
-
Яку ж
користь приносить вогонь?
Вогонь
зігріває наше житло і нас.
-він
потрібен для приготуванні їжі
-
вогонь дає нам світло
-допомагає
отримати людині метал
- за
допомогою вогню летить ракета.
- Ще вогонь у традиціях українського народу – оберіг,
у хворобі допоможе, від зла вбереже.
-
Допоможуть
нам вивчити правила лісові звірі
«Сірничок» Грицько Бойко
Погляньте, малята на цей сірничок:
Червона голівка, жовтенький бочок
На вигляд – звичайний: тонкий і малий
Буває він добрий, буває і злий
Він може зігріти, зварити обід
Він плавить метал і розтоплює лід
А може і ліс велетенський спалити
Майно, і будинок, і все спопелити
Малята, ви будьте з вогнем обережні
І вивчіть всі правила протипожежні
****
Щоб взимку не мерзли малі кошенята
Дряпіко змайстрував собі грубку до хати
А Мурочка-киця, дружина Дряпка
Для діток своїх принесла молока
Поклала у грубку вугілля, дровець –
Нехай закіпа з молоком казанець.
Біда! Відчинились у грубці дверцята
Вогонь на підлозі, в диму вся кімната
Уже килимок біля грубки горить…
Водою вдалося вогонь загасить
Прибігли сусіди: - Ще доки не пізно
Дряпіко, поклади тут доріжку залізну
І Мурочці слід пам’ятати урок:
Негайно із кухні забрать килимок!
****
Чудово улітку побуть біля річки!
Ведмідь із сім’єю прийшов до водички
Топтало й сини наживили вудки:
Ловіться, маленькі й великі линки.
Вже риби спіймали рибалки чимало
стара ведмедиця багаття розклала
І дума про себе: «Скоріше піду
і хмизу сухого у лісі знайду.»
Та доки до лісу дійшла ведмедиця
Вогонь розгорівся, побіг по травиці
Йому на путі вітерець повіва:
Горить на узліссі присохла трава.
Уже поблизу і кущі загорілись
Рибалки - ведмеді в тривозі
схопились.
Вогонь погасили водою, піском,
усі натомились і сіли рядком.
Для них це наука. І ви пам’ятайте:
розклавши багаття – кругом обкопайте.
****
Як лагідно сонце сія в високості!
Лисичка до лева зібралася в гості
Вона біля шафи крутилася радо:
свої розглядала багаті наряди.
Ось вибрала сукню найкращу для себе:
- Хороша, та тільки попрасувати треба.
Ввімкнула праску, а як прасувати стала,
сусідка-сорока якраз завітала.
Про се і про те, бач сорока тріщить
Лисичка все слуха, а сукня – горить
Ой, що я накоїла! Як мені гірко!
На сукні новенькій з’явилася дірка
Лисичко – сестричко! Ти друзів стрічай,
але при розмовах – праску вимикай.
****
Поставивши чайник на плитку, завзято
Вогонь запалили малі поросята.
Самі ж веселенькі гайнули гуляти:
м’яча у дворі узялися ганяти!
Коли наганялись, згадали про
чай:
- Вже, мабуть, готовий! Іди – вимикай!
А чайник тим часом кипів та кипів
всю плитку забризкав, бурчав і шипів.
Вогонь загасив він і в кухні відразу
почулось свистіння горючого газу.
Прийшло поросятко, тернуло сірник:
Враз – вибух страшенний і жалібний крик
Це сталась біда: поросятка малого
в лікарню забрала «швидка допомога»
Щоб лиха такого із газом не знати
увімкнену плитку не слід залишати!
****
Ось білка білчатам горіхи збирала
В дуплі залишилась лише дітвора
Білчата міркують: Горіхи смачні
Коли б ще підсмажити їх на вогні.
Знайшли сірники пустотливі білчата
і вогнище стали в дуплі розкладати
Трухляве дупло спалахнуло умить
і дуб загорівся, і ліс вже горить.
Та добре, що близько знайшлися тоді
пожежники смілі, бобри молоді
Всі дружно вони за роботу взялися
пожежу мерщій погасили у лісі
Врятовані вчасно малі білченята
та в них ні горіхів, ні теплої хати
А білка навчає своїх малюків
щоб брати не сміли вони сірників..
****
До дзеркала мавпа підходить вдесяте
- Чи сукня в порядку? Пальто не зім’яте?
Взяла ридикюля і двері замкнула
А світло тоді погасити забула
В кіно поспішає вона по дорозі
Аж чує: - Пожежа! – гукають на розі.
А мавпа байдужа не знає в ту мить
Що то електрична проводка горить.
Щоб нам на пожежі з плачем не стояти
Ми прикладу з мавпи не будемо брати.
****
Всім весело свято зимове стрічати!
Ось біля ялинки зібрались зайчата
їм іграшок мама купила немало
багато й самі малюки змайстрували
Ялинка в убранні, та радісні
діти
схотіли бенгальські вогні запалити
і тільки вогні запалила зайчиха
як скоїлось в хаті небачене лихо.
Горять на ялинці прикраси і вата
тріщать гілочки і вищать зайченята
і доки в пожежну зайчиха дзвонила
до тла новорічна ялинка згоріла.
Тож треба усім пам’ятати завжди:
призводять бенгальські вогні до біди!
Малята, ви будьте з вогнем обережні
і вивчіть всі правила протипожежні.
Вчитель: А якщо все-таки трапилась біда. Що робити?
Правило
1. Не ховатись у куток, а
вогонь гасити.
Правило
2. Поки він іще малий ти на
нього воду лий
Правило
3. Сип пісок, топчи, накрий,
щоб не міг палити.
Правило
4. Із вогнем вступай у бій,
подолать його зумій.
Правило
5. А якщо вогонь не згас і
багато диму – вибігай з кімнати враз з дітками малими.
Правило
6. Всіх хто є у домі клич на
допомогу.
Вчитель – Що треба робити коли впевнились, що
трапилась пожежа?
Учень: Швидко набирати 101 і правильно називати своє
прізвище, вулицю, номер будинку і квартири.
Вчитель: Не можна даремно викликати пожежників,
можливо в цей момент їх чекатимуть в іншому місці, там де вони справді дуже
потрібні.
Хвилинка
відпочинку «Загадка»
1)
Що то за
пташка, що вночі одним оком дивиться? (свічка)
2)
Поки
дерево стояло
Доти й
сонце сіяло
Як дерево
пропало
Тоді й
сонця не стало (Свічка)
3) Що то за гість, що сам
себе їсть. (Свічка)
4) Я таке, що з мене все
село згорить. (Сірник)
5) Лишає він страшні сліди
Усе він
пожирає
А як даси
йому води
Відразу
помирає. (вогонь)
6) Спішить, сурмить:- Дорогу
дай
Моргає
синім оком
Примчиться
вчасно і біда
людей
обійде боком. (пожежна машина)
7) Паличка – черкалочка,
головою черкне – вогонь спалахне. (сірник)
8) Джин спинився на хвилинку
І язиком
злизав будинки. (Вогонь)
9) Доки батько народився,
син по
світу находився. (Вогонь і дим)
10) У тісному теремочку тихо
всі лежать синочки
Варто
одного черкнути – враз всі можуть спалахнути. (Сірники в коробці)
11) Він малесенький, тонкий
– зламає його й дитина,
А от, коли буває злий, загине світу половина.
(Сірник)
Гра: «Дорога кожна секунда»
Щоб врятувати життя людей треба поспішати. Ось чому
водії пожежних машин докладають усіх зусиль, щоб швидше приїхати на місце пожежі.
(У нашому конкурсі беруть участь 2 пожежники, яким при
підтримці вболівальників, треба якомога швидше привести свої машини на місце
пожежі.
Гравці сідають на стільці, на відстані 5-6 м від них
стоять машини з шнурами. За сигналом гравці повинні змотати шнур на олівці і
швидко наблизити машину до себе. Виграє той, хто зробить це швидше.
Робота
в групах.
Ваші дії:
Ø У квартирі чути запах газу. Потрібно …
(припинити подачу газу, перекривши кран. Провітрити приміщення. Піти до сусідів
і повідомити з їхнього телефону батьків про дану ситуацію)
Ø Твоє помешкання раптово почало наповнюватися
чадним димом. Потрібно … (з’ясувати причину появи диму, і якщо можливо,
погасити пожежу. Провітрити приміщення, повідомити сусідів чи батьків.)
Ø Повертаючись зі школи, ти бачиш, що з вікон
твоєї оселі йде густий, чорний дим. Потрібно … (Викликати службу пожежної
охорони. Покликати на допомогу людей.)
Ø Знаходячись удома, ти відчув запах диму, який
іде від вхідних дверей. Визирнувши на площадку сходів, ти побачив, що із
сусідньої квартири суне дим. Ти знаєш , що сусідів немає вдома. Якими будуть
твої дії?
Ø Як правильно надати першу допомогу при легкому
опіку? Вибери правильну пораду.
Змочити
шматочок вати розчином перекису водню й
прикласти до ушкодженого місця.
Охолодити
обпалене місце під струменем води
Змастити
вражене місце кремом або маззю
Вчитель: Діти, ви переконались, що з вогнем необхідно
поводитись обережно, дотримуватись правил протипожежної безпеки. І тоді ніколи
не доведеться дзвонити101.
Тест: Правила поведінки під час пожежі.
1.
Відчини
вікно
2.
Зачини
вікно
3.
Спробуй
привернути увагу людей
4.
Спробуй не привернути увагу людей
5.
Вийди з
приміщення
6.
У жодному
разі не виходь із приміщення
7.
Вимкни
світло, газ, воду.
8.
Увімкни
світло й відкрий крани з газом та водою.
9.
По змозі,
зателефонуй у службу 101, відповідаючи чітко й докладно на всі запитання
диспетчера.
10.
Зателефонуй у службу 101, але не розмовляй з
диспетчером довго, відповідаючи на всі його запитання.
11.
Перед
тим, як почати гасити пожежу підручними засобами, необхідно вивести з приміщення
дітей, старих людей та всіх, кому потрібна допомога.
12.
Не
намагайся загасити полум’я підручними засобами.
13.
Штори,
ковдри, подушки, які охоплені полум’ям, необхідно кинути у ванну з водою
14.
Штори,
ковдри, подушки, килими кинь у вогонь, щоб вони швидше згоріли.
15.
Якщо зайнялося волосся або одяг, не можна
тікати, а слід облити їх водою або загорнути мокрою тканиною.
16.
Якщо
зайнялося волосся або одяг, слід швидше тікати.
17.
Через
задимлену кімнату варто пробиратися поповзом.
18.
Через
задимлену кімнату не варто пробиратися поповзом.
Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма
непарними твердженнями, то тобі відомі всі правила поведінки під час пожежі.
Твоєму життю нічого не загрожує, у тебе завжди буде гарний настрій і
самопочуття. З тобою завжди приємно знаходитися поруч.
Якщо ти обрав хоча б одне із парних тверджень, то тобі варто
підучити правила поведінки під час пожежі, інакше навіть випадкова пожежна
ситуація може бути небезпечною для твого життя. Твоя безпека цілком залежить
від твоєї поведінки.
Якщо ти погодився з більшістю
парних тверджень, то тобі зовсім нічого невідомо про правила поведінки під час
пожежі, твоє життя у великій небезпеці, а здоров’я та спокій твоїх рідних під
загрозою. Тобі варто якомога скоріше вивчити правила поведінки під час пожежі.
Пам’ятка
· Не грайся з сірниками.
· Не розпалюй вогнищ без дорослих.
· Не носи запалені палки.
· Не пускай підпалених паперових літачків.
· Нічого не підпалюй.
· Не запалюй збільшувальними скельцями папір,
ганчір’я, суху траву.
· Не запалюй свічку самостійно, без дорослих.
· Не бався запальничкою.
· Пам’ятай номер служби безпеки – 101.
· 102 – міліція
· 103 – швидка допомога
Ці номери повинні бути написані
великими цифрами і висіти над домашнім телефоном, щоб у разі потреби не
розгубитися, а правильно набрати потрібний номер. Цим ви врятуєте своє життя і
майно.
Висновок:
Правило 1. Чи для пустощів, чи гри
сірників ти не бери
бо з вогнем погані жарти
жартувати з ним не варто.
Правило 2. Не запалюй сам багаття
Не пали удома, в хаті
легко вогник запалить
та не легко погасить.
Правило 3. З грубки жару не гребіть
жар в собі вогонь таїть
хоч малесенька жарина
Для пожежі все ж причина
Правило 4. Телевізор, плитку, праску
умикати вам не слід
Пам’ятайте це будь ласка
бо від цього стільки бід.
Правило 5. Де вогонь там гаряче
Навіть іграшкам пече
хто ж їх крик почує
хто ж їх порятує.
Правило 6. Пам’ятайте, кожен з вас
де бензин, мастило, гас
там вогню не підпускай.
Спалахне усе і край!
Тема:
Вогонь – друг, вогонь – ворог!
Мета: поглибити і закріпити дитячі уявлення про
користь і шкоду від вогню, розвивати в дітей розуміння того, що гра з сірниками
призводить до біди, формувати навички правильного, бережного користування вогнем
та активних усвідомлених дій під час виникнення пожежі, ознайомити з нелегкою,
героїчною працею пожежників.
Обладнання: прислів’я «Вогонь – біда, і вода – біда, а
без вогню і без води ще більше біди», «Вогонь з водою в одній хаті не живуть»,
«Криком вогню не загасиш», іграшкові машини, малюнки, мультфільм, презентація.
Хід
заняття
Вчитель. Сьогодні ми поговоримо про вогонь, який для
кожного з нас може бути і другом і ворогом. Частіше він є добрим і турботливим
другом, який дарує людям тепло і світло.
Вогонь може приносити радість, втіху, задоволення, а
може стати небезпечним, злим. Скільки збитків і втрат завдають людям пожежі,
які нерідко виникають через легковажність, недбалість дорослих та через дитячі
пустощі з вогнем, порушення правил пожежної безпеки. Пожежники стверджують, що
найбільше пожеж, що виникають, спричиняють діти дошкільного віку або
неповнолітні.
У наш час щороку у світі стається близько 5 мільйонів
пожеж. Щогодини у вогні гине 1 людина, 2-3 особи одержують травми і опіки,
кожен третій загиблий – дитина.
В Україні пожежі також приносять багато біди. Щодня в
Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. А за рік ці
цифри набагато збільшуються. В кожній області кількість пожеж на добу сягає від
15 до 20. Кожні 2-3 дні у містах і селах від пожеж гинуть люди.
Чи можна зарадити такому стану? Так, можна і потрібно.
Кожен учень повинен знати правила пожежної безпеки і виробляти в собі звичку
суворого їх виконання, а в разі виникнення пожежі – приймати рішення щодо її усунення.
Отже, вогонь може приносити користь, а може завдавати болю.
-
Яку ж
користь приносить вогонь?
Вогонь
зігріває наше житло і нас.
-він
потрібен для приготуванні їжі
-
вогонь дає нам світло
-допомагає
отримати людині метал
- за
допомогою вогню летить ракета.
- Ще вогонь у традиціях українського народу – оберіг,
у хворобі допоможе, від зла вбереже.
-
Допоможуть
нам вивчити правила лісові звірі
«Сірничок» Грицько Бойко
Погляньте, малята на цей сірничок:
Червона голівка, жовтенький бочок
На вигляд – звичайний: тонкий і малий
Буває він добрий, буває і злий
Він може зігріти, зварити обід
Він плавить метал і розтоплює лід
А може і ліс велетенський спалити
Майно, і будинок, і все спопелити
Малята, ви будьте з вогнем обережні
І вивчіть всі правила протипожежні
****
Щоб взимку не мерзли малі кошенята
Дряпіко змайстрував собі грубку до хати
А Мурочка-киця, дружина Дряпка
Для діток своїх принесла молока
Поклала у грубку вугілля, дровець –
Нехай закіпа з молоком казанець.
Біда! Відчинились у грубці дверцята
Вогонь на підлозі, в диму вся кімната
Уже килимок біля грубки горить…
Водою вдалося вогонь загасить
Прибігли сусіди: - Ще доки не пізно
Дряпіко, поклади тут доріжку залізну
І Мурочці слід пам’ятати урок:
Негайно із кухні забрать килимок!
****
Чудово улітку побуть біля річки!
Ведмідь із сім’єю прийшов до водички
Топтало й сини наживили вудки:
Ловіться, маленькі й великі линки.
Вже риби спіймали рибалки чимало
стара ведмедиця багаття розклала
І дума про себе: «Скоріше піду
і хмизу сухого у лісі знайду.»
Та доки до лісу дійшла ведмедиця
Вогонь розгорівся, побіг по травиці
Йому на путі вітерець повіва:
Горить на узліссі присохла трава.
Уже поблизу і кущі загорілись
Рибалки - ведмеді в тривозі
схопились.
Вогонь погасили водою, піском,
усі натомились і сіли рядком.
Для них це наука. І ви пам’ятайте:
розклавши багаття – кругом обкопайте.
****
Як лагідно сонце сія в високості!
Лисичка до лева зібралася в гості
Вона біля шафи крутилася радо:
свої розглядала багаті наряди.
Ось вибрала сукню найкращу для себе:
- Хороша, та тільки попрасувати треба.
Ввімкнула праску, а як прасувати стала,
сусідка-сорока якраз завітала.
Про се і про те, бач сорока тріщить
Лисичка все слуха, а сукня – горить
Ой, що я накоїла! Як мені гірко!
На сукні новенькій з’явилася дірка
Лисичко – сестричко! Ти друзів стрічай,
але при розмовах – праску вимикай.
****
Поставивши чайник на плитку, завзято
Вогонь запалили малі поросята.
Самі ж веселенькі гайнули гуляти:
м’яча у дворі узялися ганяти!
Коли наганялись, згадали про
чай:
- Вже, мабуть, готовий! Іди – вимикай!
А чайник тим часом кипів та кипів
всю плитку забризкав, бурчав і шипів.
Вогонь загасив він і в кухні відразу
почулось свистіння горючого газу.
Прийшло поросятко, тернуло сірник:
Враз – вибух страшенний і жалібний крик
Це сталась біда: поросятка малого
в лікарню забрала «швидка допомога»
Щоб лиха такого із газом не знати
увімкнену плитку не слід залишати!
****
Ось білка білчатам горіхи збирала
В дуплі залишилась лише дітвора
Білчата міркують: Горіхи смачні
Коли б ще підсмажити їх на вогні.
Знайшли сірники пустотливі білчата
і вогнище стали в дуплі розкладати
Трухляве дупло спалахнуло умить
і дуб загорівся, і ліс вже горить.
Та добре, що близько знайшлися тоді
пожежники смілі, бобри молоді
Всі дружно вони за роботу взялися
пожежу мерщій погасили у лісі
Врятовані вчасно малі білченята
та в них ні горіхів, ні теплої хати
А білка навчає своїх малюків
щоб брати не сміли вони сірників..
****
До дзеркала мавпа підходить вдесяте
- Чи сукня в порядку? Пальто не зім’яте?
Взяла ридикюля і двері замкнула
А світло тоді погасити забула
В кіно поспішає вона по дорозі
Аж чує: - Пожежа! – гукають на розі.
А мавпа байдужа не знає в ту мить
Що то електрична проводка горить.
Щоб нам на пожежі з плачем не стояти
Ми прикладу з мавпи не будемо брати.
****
Всім весело свято зимове стрічати!
Ось біля ялинки зібрались зайчата
їм іграшок мама купила немало
багато й самі малюки змайстрували
Ялинка в убранні, та радісні
діти
схотіли бенгальські вогні запалити
і тільки вогні запалила зайчиха
як скоїлось в хаті небачене лихо.
Горять на ялинці прикраси і вата
тріщать гілочки і вищать зайченята
і доки в пожежну зайчиха дзвонила
до тла новорічна ялинка згоріла.
Тож треба усім пам’ятати завжди:
призводять бенгальські вогні до біди!
Малята, ви будьте з вогнем обережні
і вивчіть всі правила протипожежні.
Вчитель: А якщо все-таки трапилась біда. Що робити?
Правило
1. Не ховатись у куток, а
вогонь гасити.
Правило
2. Поки він іще малий ти на
нього воду лий
Правило
3. Сип пісок, топчи, накрий,
щоб не міг палити.
Правило
4. Із вогнем вступай у бій,
подолать його зумій.
Правило
5. А якщо вогонь не згас і
багато диму – вибігай з кімнати враз з дітками малими.
Правило
6. Всіх хто є у домі клич на
допомогу.
Вчитель – Що треба робити коли впевнились, що
трапилась пожежа?
Учень: Швидко набирати 101 і правильно називати своє
прізвище, вулицю, номер будинку і квартири.
Вчитель: Не можна даремно викликати пожежників,
можливо в цей момент їх чекатимуть в іншому місці, там де вони справді дуже
потрібні.
Хвилинка
відпочинку «Загадка»
1)
Що то за
пташка, що вночі одним оком дивиться? (свічка)
2)
Поки
дерево стояло
Доти й
сонце сіяло
Як дерево
пропало
Тоді й
сонця не стало (Свічка)
3) Що то за гість, що сам
себе їсть. (Свічка)
4) Я таке, що з мене все
село згорить. (Сірник)
5) Лишає він страшні сліди
Усе він
пожирає
А як даси
йому води
Відразу
помирає. (вогонь)
6) Спішить, сурмить:- Дорогу
дай
Моргає
синім оком
Примчиться
вчасно і біда
людей
обійде боком. (пожежна машина)
7) Паличка – черкалочка,
головою черкне – вогонь спалахне. (сірник)
8) Джин спинився на хвилинку
І язиком
злизав будинки. (Вогонь)
9) Доки батько народився,
син по
світу находився. (Вогонь і дим)
10) У тісному теремочку тихо
всі лежать синочки
Варто
одного черкнути – враз всі можуть спалахнути. (Сірники в коробці)
11) Він малесенький, тонкий
– зламає його й дитина,
А от, коли буває злий, загине світу половина.
(Сірник)
Гра: «Дорога кожна секунда»
Щоб врятувати життя людей треба поспішати. Ось чому
водії пожежних машин докладають усіх зусиль, щоб швидше приїхати на місце пожежі.
(У нашому конкурсі беруть участь 2 пожежники, яким при
підтримці вболівальників, треба якомога швидше привести свої машини на місце
пожежі.
Гравці сідають на стільці, на відстані 5-6 м від них
стоять машини з шнурами. За сигналом гравці повинні змотати шнур на олівці і
швидко наблизити машину до себе. Виграє той, хто зробить це швидше.
Робота
в групах.
Ваші дії:
Ø У квартирі чути запах газу. Потрібно …
(припинити подачу газу, перекривши кран. Провітрити приміщення. Піти до сусідів
і повідомити з їхнього телефону батьків про дану ситуацію)
Ø Твоє помешкання раптово почало наповнюватися
чадним димом. Потрібно … (з’ясувати причину появи диму, і якщо можливо,
погасити пожежу. Провітрити приміщення, повідомити сусідів чи батьків.)
Ø Повертаючись зі школи, ти бачиш, що з вікон
твоєї оселі йде густий, чорний дим. Потрібно … (Викликати службу пожежної
охорони. Покликати на допомогу людей.)
Ø Знаходячись удома, ти відчув запах диму, який
іде від вхідних дверей. Визирнувши на площадку сходів, ти побачив, що із
сусідньої квартири суне дим. Ти знаєш , що сусідів немає вдома. Якими будуть
твої дії?
Ø Як правильно надати першу допомогу при легкому
опіку? Вибери правильну пораду.
Змочити
шматочок вати розчином перекису водню й
прикласти до ушкодженого місця.
Охолодити
обпалене місце під струменем води
Змастити
вражене місце кремом або маззю
Вчитель: Діти, ви переконались, що з вогнем необхідно
поводитись обережно, дотримуватись правил протипожежної безпеки. І тоді ніколи
не доведеться дзвонити101.
Тест: Правила поведінки під час пожежі.
1.
Відчини
вікно
2.
Зачини
вікно
3.
Спробуй
привернути увагу людей
4.
Спробуй не привернути увагу людей
5.
Вийди з
приміщення
6.
У жодному
разі не виходь із приміщення
7.
Вимкни
світло, газ, воду.
8.
Увімкни
світло й відкрий крани з газом та водою.
9.
По змозі,
зателефонуй у службу 101, відповідаючи чітко й докладно на всі запитання
диспетчера.
10.
Зателефонуй у службу 101, але не розмовляй з
диспетчером довго, відповідаючи на всі його запитання.
11.
Перед
тим, як почати гасити пожежу підручними засобами, необхідно вивести з приміщення
дітей, старих людей та всіх, кому потрібна допомога.
12.
Не
намагайся загасити полум’я підручними засобами.
13.
Штори,
ковдри, подушки, які охоплені полум’ям, необхідно кинути у ванну з водою
14.
Штори,
ковдри, подушки, килими кинь у вогонь, щоб вони швидше згоріли.
15.
Якщо зайнялося волосся або одяг, не можна
тікати, а слід облити їх водою або загорнути мокрою тканиною.
16.
Якщо
зайнялося волосся або одяг, слід швидше тікати.
17.
Через
задимлену кімнату варто пробиратися поповзом.
18.
Через
задимлену кімнату не варто пробиратися поповзом.
Оцінка отриманого результату
Якщо ти погодився з усіма
непарними твердженнями, то тобі відомі всі правила поведінки під час пожежі.
Твоєму життю нічого не загрожує, у тебе завжди буде гарний настрій і
самопочуття. З тобою завжди приємно знаходитися поруч.
Якщо ти обрав хоча б одне із парних тверджень, то тобі варто
підучити правила поведінки під час пожежі, інакше навіть випадкова пожежна
ситуація може бути небезпечною для твого життя. Твоя безпека цілком залежить
від твоєї поведінки.
Якщо ти погодився з більшістю
парних тверджень, то тобі зовсім нічого невідомо про правила поведінки під час
пожежі, твоє життя у великій небезпеці, а здоров’я та спокій твоїх рідних під
загрозою. Тобі варто якомога скоріше вивчити правила поведінки під час пожежі.
Пам’ятка
· Не грайся з сірниками.
· Не розпалюй вогнищ без дорослих.
· Не носи запалені палки.
· Не пускай підпалених паперових літачків.
· Нічого не підпалюй.
· Не запалюй збільшувальними скельцями папір,
ганчір’я, суху траву.
· Не запалюй свічку самостійно, без дорослих.
· Не бався запальничкою.
· Пам’ятай номер служби безпеки – 101.
· 102 – міліція
· 103 – швидка допомога
Ці номери повинні бути написані
великими цифрами і висіти над домашнім телефоном, щоб у разі потреби не
розгубитися, а правильно набрати потрібний номер. Цим ви врятуєте своє життя і
майно.
Висновок:
Правило 1. Чи для пустощів, чи гри
сірників ти не бери
бо з вогнем погані жарти
жартувати з ним не варто.
Правило 2. Не запалюй сам багаття
Не пали удома, в хаті
легко вогник запалить
та не легко погасить.
Правило 3. З грубки жару не гребіть
жар в собі вогонь таїть
хоч малесенька жарина
Для пожежі все ж причина
Правило 4. Телевізор, плитку, праску
умикати вам не слід
Пам’ятайте це будь ласка
бо від цього стільки бід.
Правило 5. Де вогонь там гаряче
Навіть іграшкам пече
хто ж їх крик почує
хто ж їх порятує.
Правило 6. Пам’ятайте, кожен з вас
де бензин, мастило, гас
там вогню не підпускай.
Спалахне усе і край!
Коментарі
Дописати коментар